11 اشتباه رایج در بازسازی خانه

 

آیا به بازسازی ملک خود فکر می کنید؟ نکات تخصصی باوند به شما کمک می کند از برخی از مشکلات رایج اجتناب کنید و اطمینان حاصل کنید که پروژه‌تان با موفقیت انجام میشود.

1. عجله نکنید!

یکی از موارد پر اهمیت در زمینه بازسازی، گذاشتن وقت کافی برای ارزیابی و تحلیل خانه است. اکثر مردم در کمتر از چند ساعت شروع به بازسازی میکنند که مشخصاً پیامدهای خوبی در پی نخواهد داشت. با این وجود، من دائماً در این مرحله با مشتریانی ملاقات می کنم که از قبل ایده های دقیقی در مورد تغییرات، بهبودها یا نوسازی هایی که می خواهند انجام دهند دارند.

برای درک ساختمان و آنچه در مورد آن دوست دارید وقت بگذارید. بسیاری از ویژگی‌ها وجود خواهند داشت که شما وقت نکرده‌اید متوجه آن‌ها شوید، اما برای کیفیت و احساس خانه اهمیت حیاتی دارند. عناصری که در ابتدا ناخوشایند یا فرسوده به نظر می رسند، با شناختن آن به بخش های مورد علاقه شخصیت آن تبدیل خواهند شد.

بنابراین اگر ملک قابل سکونت است، اکیداً پیشنهاد می‌کنم قبل از اینکه برنامه‌های خود را شروع کنید، چند هفته یا حداقل چند روز در آن زندگی کنید. اتاق‌ها را با دقت مرور کنید. آنچه را که در آنجا وجود دارد یادداشت کنید، اندازه‌گیری کنید و ترسیم کنید تا بتوانید به طور کامل از چیزهایی که دارید استفاده کنید.

2. نوسازی بیش از حد

بسیاری از افراد به‌طور عمده، ظروف، یراق آلات و ویژگی‌های قدیمی را با وسایل جدیدتر جایگزین می‌کنند – اما اغلب تنها چیزی که به دست می‌آید تضاد غیرجذاب خانه‌ای مدرن است که در یک قاب قدیمی قرار گرفته است. هارمونی، همخوانی و کارایی ساختمان از بین رفته است. اگر می‌خواهید در یک خانه مدرن زندگی کنید، آن را بخرید یا بسازید – آسان‌تر و ارزان‌تر خواهد بود و البته که نتیجه بهتری می‌دهد.

این بدان معنا نیست که شما نمی توانید از وسایل مدرن استفاده کنید! – اما انجام این کار به نحوی باید باشد که ساختمان را بهبود بخشد و خدای نکرده باعث ایجاد تضاد نشود.

3. کمالگرا نباشید

این یک تمایل طبیعی است که بخواهیم عیوب ظاهری را برطرف کنیم، اما این می تواند در بازسازی سازه های قدیمی اشتباه باشد. چیزی که ممکن است برای یک سازنده یا نقشه بردار  مشکل به نظر برسد، اغلب چیزی است که به خانه ویژگی دهد.

درواقع باید عیوب را فقط به عنوان چیزهایی که مسائل ساختاری یا عملکردی واقعی را ارائه می دهند، دوباره تعریف کنیم. هر چیز دیگری بهتر است به عنوان یک ویژگی در نظر گرفته شود، با این فرض که باید همانطور که هست باقی بماند، مگر اینکه دلیل خوبی برای تغییر وجود داشته باشد.

به طور مشابه، هر صنعتگر خوب طبیعتاً هدفش این است که کار جدید را تا حد امکان بهترین کند – که عموماً به این معنی است که هیچ ایرادی نداشته باشد. در جایی که رابطه با عناصر قدیمی‌تر وجود دارد، این می‌تواند جلوه‌ای نامطلوب ایجاد کند. با این حال، ترکیب عیوب جزئی برای دستیابی به موفقیت دشوار است.

4. نداشتن بودجه اضطراری کافی

ماهیت ساختمان‌های قدیمی به این معنی است که ایجاد یک ایده روشن از کارهای اصلاحی قبل از شروع پروژه می‌تواند بسیار دشوار باشد. معمولاً مشکلات ناشناخته تنها زمانی آشکار می شوند که کار شروع شده باشد.

اگر قبلاً به چنین چیزی رسیدگی نکرده‌اید، اشکال در بودجه‌بندی بر اساس آنچه که می‌توانید قبل از شروع کار بینید و با فرض اینکه همه چیز خوب خواهد بود، آسان است اما اگر بعد معلوم شود که یک دیوار باید بازسازی شود یا خرپاهای سقف تعویض شود، و شما این را در نظر نگیرید، پروژه ممکن است با مشکل جدی مواجه شود.

برای جلوگیری از این امر، ضروری است که یک بودجه قابل توجه (که در واقع در صورت لزوم برای خرج کردن در دسترس است) حداقل 20٪ مبلغ تمام شده پروژه باشد.

5. نظرسنجی های تخصصی

هنگامی که در حال خرید ملک قدیمی هستید، بررسی دقیق عناصری مانند تیرهای چوبی یا رطوبت توصیه می‌شود. متأسفانه ماهیت یک نظرسنجی تخصصی به خوبی تعریف یا تنظیم نشده است. بسیاری از کارشناسان در واقع نمایندگانی برای ارائه خدمات هستند و علاقه‌‌ای پیشنهاد راه حل های مناسب یا مالی ندارند.

6. فقط علائم را برطرف نکنید

یک اشتباه بسیار رایج در درمان نقایص، رسیدگی به علائم به جای علت اصلی مشکل است. دیوارهای مرطوب اغلب در معرض کارهای مخرب و پرهزینه ای قرار می گیرند که باید مشخص کرد هدف اصلی پنهان کردن مشکل یا جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوارهای داخلی است یا جستجوی منبع آبی که منجر به نم می شود. شگفت‌انگیز است که علت آن فقط نشت یا معیوب بودن ناودان است، در این صورت تعمیر آنها بدون نیاز به انجام کاری برای خود دیوار مشکل را حل می‌کند.

7. استفاده از مواد نامناسب

خانه‌هایی که به‌طور سنتی ساخته شده‌اند (عمدتاً اکثر خانه‌هایی که قبل از سال 1370 تکمیل شده‌اند) از مواد نرم، قابل نفوذ و انعطاف‌پذیر ساخته شده‌اند که آنها را قادر می سازد نفس بکشند و درجه طبیعی حرکت را بپذیرند. برعکس، بسیاری از محصولات مدرن، به ویژه آنهایی که سیمان پرتلند دارند، سفت، نفوذناپذیر و غیر قابل انعطاف هستند. این بدان معنی است که آنها با سازه های قدیمی ناسازگار هستند – و استفاده از آنها در کارهای نوسازی می تواند منجر به رطوبت، پوسیدگی و حتی مشکلات ساختاری جدی شود.

8. ایجاد ارتقاء محیط زیست

بهره‌وری انرژی ساختمان‌ها به یک موضوع بسیار مهم تبدیل شده است. نظرسنجی ها و EPC ها (گواهینامه های عملکرد انرژی) به طور معمول طیف وسیعی از اقدامات را برای بهبود عملکرد ساختمان توصیه می کنند. متأسفانه اینها معمولاً مجموعه ای از راه حل های استاندارد را فهرست می کنند که برای ساختمان خاصی هدف قرار نمی گیرند. پیروی از این توصیه‌ها بدون دریافت توصیه‌های تخصصی مناسب، اشتباهی جدی است.

ساخت و ساز سنتی خانه های دوره، آنها را نسبت به این نوع کارها بسیار حساس می کند. حفظ تهویه کافی برای تسهیل تنفس سازه و جلوگیری از رطوبت ضروری است. عایق کاری دیوارهای جامد، به ویژه، شامل چالش های فنی بزرگی است که اغلب بر هر مزیت بالقوه ای برتری دارد.

9. ناتوانی در درک ساختار

ساختمان های قدیمی اغلب ویژگی های اساسی متفاوتی نسبت به ساختمان های مدرن دارند. به عنوان مثال، دیوارهای داخلی ممکن است ساختاری باشند.حذف یا بریدن یک عنصر ساختمانی بدون درک نحوه عملکرد سازه می تواند عواقب فاجعه باری داشته باشد.

علاوه بر این، اکثر خانه های قدیمی در گذشته (احتمالاً بارها) تغییر کرده‌اند. این کارها ممکن است با سازه تداخل داشته باشند، مسیرهای بار را تغییر داده و ارزیابی ایمنی تغییرات بعدی را بدون بررسی دقیق تخصصی دشوار کرده باشند

با این وجود، ساختمان‌های قدیمی اغلب قوی‌تر از آنچه در ابتدا به نظر می‌رسند هستند. در حالی که آنها می توانند از نظر چشم مدرن نسبتاً متزلزل به نظر برسند، اما به وضوح در آزمون زمان ایستاده اند. انجام مداخلات غیرضروری یا مهندسی بیش از حد برای حل مشکلاتی که واقعاً وجود ندارند، یک اشتباه رایج است.

10. نداشتن لیست

اگر خانه ای در لیست باشد، از نظر قانونی در برابر تغییرات غیرمجاز محافظت می شود. بنابراین اساسی‌ترین اشتباهی که می‌توانید مرتکب شوید این است که متوجه نشدید که فهرست شده است. در واقع این لیست خانه هایی را که مجاز برای بازسازی نیستند را نشان میدهد!

بسته به مرحله ای که در آن آشکار می شود، این کشف می تواند پیامدهایی برای برنامه های پروژه، بودجه، زمان بندی و موارد دیگر داشته باشد. اگر قبلاً کار انجام شده باشد، ممکن است نیاز به بازگرداندن آن باشد و حتی ممکن است با پیگرد قانونی روبرو شوید.

11. تفکر کوتاه مدت

خانه‌های دوره‌ای بنا به تعریف قبلاً برای مدت زمان قابل توجهی – گاهی صدها سال – باقی مانده‌اند و به وضوح می‌توانند به این کار ادامه دهند. هر زمان که کار بزرگی بر روی یک ساختمان انجام شود، این پتانسیل را دارد که باعث آسیب و فرسایش بافت تاریخی شود.

از این رو مهم است که تعداد دفعات مورد نیاز این نوع مداخله را محدود کنیم. در برنامه ریزی کارهای نوسازی، تمایل به تفکر در بازه های زمانی کوتاه وجود دارد، اما یک رویکرد بهتر این است که طول عمر طبیعی این ساختمان ها را در نظر بگیرید و راه حل های طولانی مدت مشابهی را اتخاذ کنید.

 

راهنمای سریع: چگونه از اشتباه جلوگیری کنیم

1. با دقت برنامه ریزی کنید و وقت بگذارید.
2. آماده باشید که نظر خود را در مورد بهترین رویکرد تغییر دهید، زیرا اطلاعات بیشتری در مورد خانه پیدا می کنید.
3. قبل از شروع کار، توصیه های تخصصی مناسب را از کسی که ساختمان های قدیمی را می شناسد، دریافت کنید.
4. هرگز منحصراً به راهنمایی های ارائه شده توسط شخصی که علاقه مند به فروش محصول یا خدمات مربوطه است اعتماد نکنید.
5. ساخت و ساز سنتی و قابلیت تنفس را در نظر داشته باشید
یادگیری یک کاردستی و اتخاذ رویکرد عملی را در نظر بگیرید
اصول حداقل مداخله، برگشت پذیری (کار باید به راحتی خنثی شود) و حفظ بافت تاریخی را بپذیرید.
6. اجازه ندهید کمالگرایی مانع کسب یک نتیجه خوب باشد.

به آخرین بلاگ های ما حتما سر بزنید

تعویض کابینت در بازسازی

تعویض کابینت در بازسازی خانه اگر کابینت‌هایتان قدیمی، فرسوده یا نامناسب با سلیقه‌تان شده‌اند، وقت آن رسیده که با تعویض...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *